CD „Warsaw Concerto” 2018

„Oto świetny solowy debiut płytowy Zuzanny Całki, młodej pianistki-kameralistki, której głównym atutem jest najszlachetniejsza, bo wrodzona muzykalność. Polonez As-dur Chopina zagrany został majestatycznie i  bez pośpiechu, choć z rytmiczną werwą i polotem. Młodzi pianiści zbyt często widzą w tym utworze brawurę i pustą wirtuozerię.  Zuzanna na szczęście do tego grona nie należy.

Chopina jest więcej- zagrany z pięknym wyczuciem rubata Mazurek  op.17 nr.4 oraz  pełne dyskretnych westchnień  Preludium Deszczowe .  Warsaw Concerto Addinsella w wersji na fortepian solo, choć  nie brzmi tak barwie jak oryginalna wersja z orkiestrą, to jednak sugestywnie przenosi nas w świat neoromantycznych uniesień i  harmonicznych splotów à la  Rachmaninow.

Nokturn Paderewskiego, nagrany w innej, zmatowionej  przestrzeni akustycznej,  zbliża nas do estetyki new-age, prowokując pytania o ponadczasowość  Sztuki w czasach wszechobecnego  chłamu i artystycznej  degrengolady.  Zagrany ulotnie, eterycznie, z doskonałym wyczuciem czasu,  drobiazg Paderewskiego  sprawia, że łza ciśnie się  do oka. Highly recomanded!”

Jan Jakub Bokun